PROČ  NEJÍM  KOLAGEN? KDYŽ MISTR ČAS ŠTETEČKEM BRÁZDÍ TVÁŘ? ŘEKNU VÁM PROČ

Nenajdete ženu, které by nedělalo dobře, když jí říkají: „Jéé, tobě to ale sluší, ty vypadáš tak svěže, prosím tě, jak to děláš, ty snad ani nestárneš!“

A z toho důvodu se setkáváte s bambiliony nabídek všeho druhu na zpomalení stárnutí, rozvinutí krásy, snížení vrásek…. Jednou z látek, o kterou doslova zakopáváte je o kolagen. Jíst, pít, polykat kolagen, to je „cool hitovka“ dnešních dní v oblasti „antiagingové péče“. Zajímá vás, proč na kolagen kašlu? Proč ho zkrátka nejím? Když mi tedy bude za chvilku padesát?

Přirozeně stárnout neznamená to, že se budeme skrývat pod make-upem:)

Pamatujete si vůbec na dobu, kdy jsme my ženy stárnutí neřešily?

Bylo vám zřejmě okolo pětadvaceti a objevovaly jste svět. Je velkou pravdou, že spoustu věcí vnímáme až ve chvíli, kdy je ztrácíme. Až když nám čas maluje štětečkem po obličeji odraz prožitého si uvědomíme, že jde o malbu času, která je nevratná, kterou možno pouze zpomalit či ji učinit vítanou, krásnou.

Jakou roli v tom hraje kolagen?

Kolagen je pojivová bílkovina, naše tělo jí potřebuje, bez kolagenu bychom nemohli žít. Kolagen tvoří výstelku našich cév, kolagen vyztužuje pokožku, je nutný pro správnou činnost vazů, svalů, kloubů.

Kolagen společně s elastinem dodává kůži elasticitu, jemnost.

Kolagen si vyrábíme sami, ale s věkem ho vyrábíme méně a méně.

Kolagen je nutný pro veškerá pojiva, konkrétně pleť udržuje napnutou

O kolik méně kolagenu tedy vyrábíte, když stárnete?

Kolagenu vyrábíte nejméně o 1% každý rok méně,  počínaje cca 30.rokem života. Jenže ouha, můžete koagenu vyrábět ještě méně v důsledku UV záření, v důsledku výživy chudé na antioxidanty, v důsledku znečištění ovzduší, alkoholu, vnitřního stresu, vysoké míry glykace (reakce nadbytečných cukrů s kolagenem). A pokud jste kuřačka, tak vaše tempo výroby kolagenu klesá nejrychleji.

Úbytek kolagenu nejmarkantněji vidíte na pleti.

Pleť ochabuje, je méně pružná, vláčná.

A Mistr Čas štětečkem brázdí tvář.

Proč tedy kolagen neužívám, když je tak strašně moc nutný?

Protože když chcete udělat vše proto, aby vám kolagen tělo vyrábělo a neubýval vám tak rychle, tak můžete zvolit poměrně prostou variantu a sice, že budete házet do těla kolagen – k tomu vás vybízejí reklamy na kolagen.

Jenže kolagen sníte a tělo nějaký využije, ale nenaučíte tělo si ho vyrábět samo.

Navíc budete do sebe dostávat jen kolagen a zmírnění degenerativních aspektů stárnutí není jen o kolagenu.

Nebo můžete zvolit sofistikovanější cestu a sice, že se k vyšší tvorbě kolagenu doslova projíte. Tělo vám za to bude vděčné a zdravotně to pocítíte v mnoha dalších zdravotních aspektech, než jen v tom, že budete mít více kolagenu.

Takže to mám tak, že se ke kolagenu projídám

Jak se projíte k vyšší tvorbě kolagenu?

Zde platí dvě cesty, obě musíte dodržet.

Tedy cesta a) cílené užívání mikronutrientů, které zabezpečí vyšší výrobu kolagenu a nejen kolagenu.

Cesta b) strava – co jíst a čeho se vyvarovat, alespoň v základě

Platí: a+ b) = pevnější zdraví v mnoha ohledech nejen v kolagenu, hezká postava a svěží vzhled.

A jak konkrétně?

  1. MIKRONUTRIENTY:

VITAMÍN C: vy vyšším množství kontinuálně během dne v rozdělených dávkách. Dlouhodobě jím vysoké dávky vitamínu C. Vitamín C je základním prekurzorem k výrobě kolagenu. Když má tělo vitamínu C jen doporučenou denní dávku, nemá už potom prostor na to, aby zbylo i na obnovení výpadků výroby kolagenu ve stárnutí

L-PROLIN s dostatkem l-lysinu: společně s vitamínem C je l-lysin a l-prolin v terapeutické dávce prekurzorem tvorby kolagenu. L-lysin, pokud nejste vegan ujíte z masa a vajec, pokud jste vegan, najdete ho v hrášku a bramborách, ale veganům doporučuji doplnit alespoň 1 g l-lysinu. Prolin je zapotřebí v dávce terapeutické alespoň 500mg, ten doporučuji doplnit.

PYCNOGENOL: prodlužuje využití vitamínu C v těle, podporuje tvorbu kolagenu, silný antioxidant, mírní drobné záněty nejen v žilách, ale v ve vlásečnicích. Já užívám mezi 500-1000mg pycnogenolu denně.

HAIRBALANCE: pěkná pleť a zdravé vlasy nezávisí jen na kolagenu. Ale stav pleti a vlasů závisí na celém spektru mikroživin, které obsahuje mnou vytvořený HAIRBALANCE. Obsahuje třeba všechny formy organické síry nutné pro výrobu keratinu (stavební bílkovina vlasů)

VITAMÍN B3 V ZÁKLADNÍ FORMĚ KYSELINY NIKOTINOVÉ: v terapeutické dávce prokrví a díky tomu se dostane kyslík i do těch nejjemnějších vlásečnic v pokožce. A okysličená pleť vypadá jinak než pleť špatně prokrvená.

LYKOPEN: poskytuje ochranu před negativním působením UV záření a zároveň dává pleti zdravou barvu. Když užíváte lykopen a jste chvilku na sluníčku, pleť dostane zdravý nádech.

  • STRAVA:

Vyvarujte se:

  • Vysoce glykemicky naložené potraviny
  • Vysoce tepelně zpracované bílkoviny (typicky grilované maso)
  • Přemíry alkoholu
  • Kouření
  • Rafinovaným potravinám

Jezte:

  • Šetrně zpracované bílkoviny, i ty rostlinné
  • Enzymy: ovoce, zelenina v čerstvém stavu
  • Zdravé tuky: omega 3 nenasycené mastné kyseliny, kvalitní olivový olej, ořechy, semínka
Tím, že tělo podpoříme k tomu, aby kolagen vyrábělo v dostatečné míře, uděláme dobře nejen pleti!

            Závěrem:

Pokud si zvolíte cestu podpory tvorby kolagenu, odmění se Vám celé tělo pevnějším zdravím, zdravějším vzhledem a lepší náladou.

A pleť bude vypadat lépe, než když budete jen užívat kolagen.

Kolagen je potom jíst zbytečné.

Tak proto nejím kolagen.

Ivana Kyselková, tvůrce HAIRBALANCE