Puberta i menopauza jsou přechody mezi životními fázemi
Přechod (menopausa, klimakterium) buď už u vás je či jednou bude důležitým obdobím vašeho života.
Přechodem se ladíte na další životní období.
Podobně jako v pubertě, tak i v přechodu měníte svůj hormonální profil.
A když se vám mění hormonální profil, tak tuto změnu vždy doprovází změny, a často jsou to i potíže.
Ale otázkou je, můžete-li tyto potíže mírnit tak, aby byly malé nebo žádné?
A jak?
Volala mi má letitá zákaznice, cítila se divně, menstruace ji nepřicházela, utíkala si do drogerie koupit těhotenský test, ten byl negativní, ale ona se cítila divně.
Náš rozhovor vypadal takto:
„Co to je? Vždyť to nejsem já, ta únava, návaly a ty nálady, paní Kyselková, řekněte mi, takhle to bude pořád?“, volá mi paní M.
Odpovídám jí:
„To víte, to se hlásí o slovo přechod, klimakterium. Když si necháte nabrat FSH, potvrdíte si to. Přechod je od slova přejít odněkud někam. Tedy přecházíte z jednoho období do druhého.
Jako dítě v pubertě přechází z dětství do ranné dospělosti, též se mu mnoho věcí tělesných i psychických mění a u každého puberťáka vnímáte trošku jiné změny. Tak je to i s vámi, která přechodem kráčíte od dospělostí do zralého věku a stárnutí.“
Paní M.:
„To je zajímavé přirovnání. A existují ženy, co tím přechodem projdou bez potíží?“
Já:
„Ano, z mé praxe okolo 15% žen nepociťuje žádné výraznější potíže. Ale sama vidíte, 15%, to je menšina žen, co nemá potíže. 85% žen, mezi které patříte, nějaké potíže zkrátka pociťuje“
Paní M.:
„No, ale co s tím? Má smysl s tím něco dělat? A řekněte mi, dá se s tím vůbec něco dělat?“
Já:
„Jasně, že s tím můžeme něco dělat. Konkrétně u vás, jak zmiňujete ty návaly, tak s tím něco uděláme. Ještě se vás ale zeptám, cítíte zadržování vody či to, že přibíráte trošku víc, i když jíte stejně?“
Paní M.:
“Jo, to cítím. Víte, já dost cvičím, ale přesto teď mám okolo beder jakoby pneumatiku, stehna nabývají větších rozměrů…..Je to frustrující….“
Já:
„ A co vlasy?“
Paní M.:
„Taky horší, jakoby více padají, pravda ale je, že jsem rok váš HAIRBALANCE neužívala, tenkrát mi pomohl.“
Já:
„Jak jsem si vás vyzpovídala, tak všechno ukazuje na tzv. estrogenovou dominanci.“
Paní M.:
„Co to je?“
Já:
„No, v přechodu dochází k útlumu tvorby estradiolu, to je poměrně známá věc i mezi laiky. Ale dochází též k rapidnímu snížení tvorby progesteronu. Ty návaly, zadržování vody, nárůst hmotnosti, vyšší vypadávání vlasů, únava, mozková mlha……, no a je logické, že v přechodu už netvoříte progesteron ve vaječnících, měla byste si ale podržet jeho tvorbu v nadledvinkách a vlasových folikulech. Rozumíte tomu?“
Paní M.:
„Celkem jo, takže když mi budou nadledvinky, vlasové folikuly tvořit progesteron, tak nebudu mít návaly, s vlasy to nebude tak strašné, jo, a taky nebudu přibírat z ničeho?“
Já:
„V podstatě ano. Jen k těm vlasům to chce přidat i strukturní mikronutrienty pro vlas, tedy mnou vytvořený HAIRBALANCE, který obsahuje vše zásadní pro strukturu vlasu, elasticitu vlasu a zdravou vlasovou pokožku. A pak ještě byste měla podpořit tvorbu progesteronu“
Paní M.:
„ No a jak tedy ten progesteron podpořím?
Já:
„Nejsem fanda dodávání hormonů, Tedy nedoporučuji užívání hormonů jen tak, když pomůže příroda. Pro podporu tvorby progesteronu jsem vytvořila přípravek COOL LADY, který obsahuje ve formě sirupu mikronizovaný diosgenin z hlízy byliny Dioscorea villosa v obrovské koncentraci, aby se vám ulevilo, trošku Saw palmetto, to je zase extrakt z trpasličí palmičky, která diosgenin podpoří. Vše v doprovodu borůvkových proantokyanidinů, které krom barvy a chutě se postarají o zrak i podpoří kognitivní funkce, které se nám během stárnutí horší, ale taky o mnoho dalšího…..
Paní M.:
„A jak to budu užívat?“
Já:
„ Doporučuji Vám první týden 2x denně 1 kávovou lžičku, následující měsíc 1x denně 1 kávovou lžičku. Pak buď zavolejte a podejte hlášení nebo rovnou zkuste další dva měsíce jen obden 1 lžičku.“
Paní M.: „Super, ještě se zeptám, s jídlem nebo mimo jídlo?“
Já: „Hairbalance tablety na vlasy zásadně hned po jídle, ale COOL LADY zase mimo jídlo, ideálně večer…“
Paní M.: „Dobře, tak HAIRBALANCE si vezmu 2tbl. Po snídani. A COOL LADY jednu lžičku v poledne a 1 lžičku na noc první týden. A potom už jen 1 lžičku na noc?
Já: „Ano, jasně“
Paní M.: „ Ještě mám otázku, jestli můžu, do čeho tedy mám tím přechodem dospět? Do moudrosti?“
Já: „Hm, že by někdy žena jen samotným přechodem dosáhla moudrosti, to jsem si nevšimla ani u sebe, ale řekla bych, víte, že ten přechod nám nastaví tělo tak, abychom my ženy mohly těžit z těch životních zkušeností, abychom jaksi měly klidnější nastavení na usebrání se…V podstatě se dá říci, že v tomto nastavení jsou lepší podmínky pro to, abychom dosáhly jistého klidu, přijetí, smíření, což není vůbec špatné. Já k tomu přechodu napíšu článek. Ze svého úhlu pohledu, cítím, že téma manopauzy (přechod, klimakterium) potřebuje dovysvětlit.“
Paní M.: „Tak já se těším, zkusím to a ozvu se vám za 2 měsíce?“
Já: „Ano, zavolejte, potom vám vysvětlím, proč je k tomu všemu ještě důležitá strava s dostatkem fytoestrogenů. Mějte se a opatrujte se“
Jen vám ještě více řeknu o progesteronu (*viz níže zdroje Literatura):
- progesteron je hormon, který krom plodnosti také ovlivňuje rychlost spalování energie
- během plodného období, v průběhu menstruačního cyklu není jeho hodnota stabilní, ale různá, v závislosti na fázi menstruačního cyklu
- progesteronu mají často ženy málo i v plodném období, v důsledku čeho potom pociťují nadměrné zadržování vody, pomalejší metabolismus, nepříjemný PMS, bolestivou a silnou menstruaci…..
- obecně zpomaluje stárnutí.
- mírní vysušování pokožky, vlasů a sliznic
- pozitivní vliv na kostní metabolismus
COOL LADY je jednoduchý přírodní přípravek s neskutečně zaměřeným cílením a výkonem pro svěží přechod.
Mgr. Ivana Kyselková,
*Literatura:
Hotze SF. Hormony, zdraví a štěstí. Houston, TX: Forrest Publishing; 2005.
Kamp E, Ashraf M, Musbahi E, DeGiovanni C. Menopauza. Část 1: poruchy vlasů. Clin Exp Dermatol. Prosinec 2022;47(12):2110-2116. DOI:10.1111/CED.15327.